KONKURS! Supernowa Co nowego Autorzy Książki Wydawnictwo Teksty Bannery


Janusz Płoński

Pierwszy tekst opublikowany w 1969 r. we "Współczesności", pierwsza "posada" dziennikarska – tygodnik "Sportowiec". W latach 1970-1980 pracował w tygodniku "ITD", gdzie zajmował się kulturą studencką. Wraz z Maćkiem Rybińskim redagował ostatnią stronę "itp". W tym okresie również we współpracy z Rybińskim podejmował próby dostania się do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii najszybszego pisania książek. Kryminał "Góralskie tango" (300.000 egz.) powstał w cztery dni, "Balladyna Superstar" w 6 dni, dotychczas nie wydany i nie zekranizowany epos sensacyjny "Trzecie wyjście", napisany na niewyraźnie wyartykułowane zamówienie Marka Piwowskiego, w 2 tygodnie.
Nagroda (wraz z Rybińskim) w konkursie na "niskonakładową i małoobsadową" sztukę współczesną, zorganizowanym przez Teatr Polski w Bydgoszczy za "Dziady" – wodewil dramatyczny bez pointy. W tym okresie powstał też jednostronicowy pomysł na serial "Alternatywy 4", który zaowocował serialem telewizyjnym.
W 1980 wyjechał do Niemiec, gdzie rozpoczął współpracę z telewizją ZDF jako autor, reżyser i producent własnych filmów dokumentalnych, m.in. o warszawskiej Pradze, Powstaniu w Getcie, kulcie Elvisa Presleya w USA. Produktem ubocznym ostatniego stała się wydana w Polsce książka o Elvisie "Dlaczego ja, Panie?", wraz z płytą wydaną specjalnie przez BMG z 17 utworami gospel, śpiewanymi przez Elvisa.
W 2002 wrócił do Polski i przystąpił do pisania pierwszych odcinków "Dylematu 5", kontynuacji serialu "Alternatywy 4". Współautor: Maciej Rybiński. Producentem miał być Lew Rywin.
W 2003 napisał na zamówienie SPI scenariusz sensacyjnego filmu "Detektyw", opartego na życiorysie Krzysztofa Rutkowskiego.
Życiowe credo: będzie jeszcze śmieszniej.

superNOWA wydała:

Brakujące ogniwo
porównywarka telefonów komórkowych gsm